Dve tačke A i A1 su centralnosimetrične u odnosu na tačku O ukoliko je tačka O središte duži AA1.
Tačka O predstavlja centar simetrije. Tačka koja je centar simetrije je centralnosimetrična samoj sebi.
Centralna simetrija je preslikavanje tačke u simetričnu tačku u odnosu na dati centar simetrije. Na slici su tačke A i B centralnosimetrične u odnosu na tačku O i kažemo da je tačka B slika tačke A pri centralnoj simetriju u odnosu na tačku O. Važi i obrnuto, tačka A je slika tačke B pri centralnoj simetriji u odnosu na tačku O.
Kada prava ne sadrži centar simetrije onda se ona pri centralnoj simetriji preslikava u paralelnu pravu. Prave p i p1 na slici su centralnosimetrične u odnosu na tačku O.
Pri centralnoj simetriji duž se preslikava u jednaku i paralelnu duž. Kada konstruišemo sliku duži pri centralnoj simetriji potrebno je da konstruišemo slike krajnjih tačaka duži za datu centralnu simetriju.
Kada konstruišemo sliku kružnice k u odnosu na dati centar simetrije tačku O, potrebno je da prvo konstruišemo sliku centra kružnice k (tačku C1) u odnosu na tačku O i oko nje opišemo kružnicu k1 koja je jednakog poluprečnika kao i kružnica k.
Konstrukcija slike mnogouglova u odnosu na dati centar simetrije svodi se na konstrukciju slika svakog temena mnogougla u odnosu na dati centar simetrije.
Centralnosimetrična figura je ona figura koja se pri centralnoj simetriji preslikava u samu sebe. Na slici su primeri centralnosimetričnih figura.
Naučićeš: